22159867_s

Światowy Dzień Walki z Rakiem.

KOMUNIKAT

PREZESA URZĘDU REJESTRACJI PRODUKTÓW LECZNICZYCH,

WYROBÓW MEDYCZNYCH I PRODUKTÓW BIOBÓJCZYCH

z dnia 4 lutego 2014 roku

w sprawie Światowego Dnia Walki z Rakiem

W dniu 4 lutego obchodzimy Światowy Dzień Walki z Rakiem. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zwraca uwagę, że w związku z powiększaniem się i starzeniem populacji ludzkiej stale wzrasta liczba zachorowań na nowotwory złośliwe. Od 1980 roku przewidywana długość życia pacjentów chorych na raka wzrosła o około 3 lata. Postęp ten to zasługa innowacyjnych metod leczenia, w tym wprowadzenia nowych leków, które z coraz większą precyzją atakują komórki nowotworowe (np. terapia celowana molekularnie) oraz coraz skuteczniej łagodzą objawy choroby jak i skutki uboczne leczenia przeciwnowotworowego (np. leki przeciwbólowe, przeciwwymiotne). Nowoczesne leki nie tylko wydłużają życie pacjentów, lecz także znacząco poprawiają  jego jakość i dają chorym większą niezależność.

Ostatnie lata obfitowały w przełomowe osiągnięcia dotyczące nowych leków onkologicznych stosowanych m.in. w leczeniu raka piersi, płuca, nerki, a także czerniaka, co przekłada się na poprawę długości i jakości życia chorych.

Każdego roku w Unii Europejskiej rejestrowane są nowe leki, które są stosowane w terapii chorób nowotworowych. Zgodnie z obowiązującym prawem leki zawierające nowe substancje czynne stosowane w onkologii podlegają rejestracji centralnej przez Komisję Europejską. Pozwolenia wydane przez Komisję są ważne na terytorium całej Unii, co umożliwia  pacjentom szybki dostęp do leków innowacyjnych.

Strony: 1 2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

two × 2 =

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>