34227355_s

Dodatki do leków, a zakazana reklama.

Dwie apteki na Śląsku oferowały produkt leczniczy Diosminex 60 tabletek powlekanych wraz z załączonym do opakowania produktem leczniczym w postaci żelu Diosminex. W odniesieniu do jednej z aptek otrzymała ona od przedstawicieli firmy farmaceutycznej próbki określone jako "nie do sprzedaży próbka bezpłatna" w celu rozdania pacjentom albo na użytek własny farmaceutów pracujących w aptece. W drugim przypadku produkt trafił do apteki z hurtowni wraz z tabletkami Diosminex. GiF dopatrywał się w powyższych działaniach naruszenia art. 53 ust 2 Prawa Farmaceutycznego z dnia 6 września 2001 r. (Dz.U. Nr 126, poz. 1381 z póź. zm.), zgodnie z którym reklama produktu leczniczego nie może polegać na oferowaniu lub obiecywaniu jakichkolwiek korzyści w sposób pośredni lub bezpośredni w zamian za nabycie produktu leczniczego lub dostarczanie dowodów, że doszło do jego nabycia.

W wyjaśnieniach złożonych przez jednego z kierowników powyższych aptek poinformowano GIF (Główny Inspektorat Farmaceutyczny), że powyższe działania nie miały charakteru reklamy lecz miały na celu uzupełnienie kuracji lekiem Diosminex tabletki.

Pełnomocnik Przedsiębiorstwa Farmaceutycznego LEK-AM Sp. z o.o., stwierdził jednoznacznie, że przedsiębiorstwo produkujące lek „nigdy nie przeprowadzało bezpośrednio przywołanej akcji reklamowej, nie zlecało żadnemu podmiotowi takich działań ani nie wychodziło z inicjatywą wskazanych działań ani nie nakłaniało do ich prowadzenia.” Jednocześnie pełnomocnik przedsiębiorstwa zaznaczył, że produkt Diosminex żel jest dermokosmetykiem, a nie lekiem.

GIF biorąc pod uwagę zebrany w sprawie materiał dowodowy, uznał naruszenie art. 53 ust. 2 Pr. Farm. z uwagi na okoliczność, że pacjent uzyskiwał korzyść materialną w postaci wspomnianego żelu. Zatem pacjent kupując produkt Diosminex 60 tabletek powlekanych otrzymywał w sposób bezpośredni korzyść w postaci innego, bezpłatnego produktu. GIF nie wziął natomiast pod uwagę zarzutu pełnomocnika przedsiębiorstwa, że żel jest jedynie dermokosmetykiem, bowiem przepis stanowi o obiecywaniu jakichkolwiek korzyści, bez sprecyzowania o jakie konkretnie korzyści chodzi.

Tym samym w dniu 13 stycznia 2015r., GIF w decyzji GIF-P-R-450/40-7/JD/14, nakazał Przedsiębiorstwu Farmaceutycznemu LEK-AM Sp. z o.o. natychmiastowe zaprzestanie prowadzenia niezgodnej z obowiązującymi przepisami reklamy produktu leczniczego Diosminex tabletki powlekane, polegającej na dodawaniu do każdego zakupionego w aptece opakowania w/w produktu leczniczego korzyści, w postaci 1 opakowania produktu o nazwie Diosminex żel.

Strony: 1 2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

seventeen − 14 =

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>